Koronaviruso padermė kuo ji pavojinga ir kokius simptomus sukelia

Patiko? Pasidalink! Ačiū.

Prasidėjus 2024 metų rudeniui situacija dėl koronavirusinės infekcijos plitimo vėl ėmė blogėti. Po santykinio užliūliavimo šiltaisiais mėnesiais COVID-19 atvejų vėl pradėjo daugėti dėl naujo FLiRT viruso subvarianto. Kartu su imunologu Vladislavu Žemčugovu Gazeta.Ru išsiaiškino, kas yra FLiRT, kuo ji pavojinga, kaip pasireiškia jos sukeliami simptomai ir kokių prevencinių priemonių nuo jo apsisaugoti.

Kas yra FLiRT Kodėl FLiRT Rusijoje vadinamas FLiRT paderme Kuo pavojingas FLiRT FliRT infekcijos simptomai Kokias komplikacijas gali sukelti FLiRT Kam gresia infekcija FLiRT infekcijos gydymas ir profilaktika Ar kils sergamumo protrūkis

Kas yra FLiRT
FLiRT yra praėjusią žiemą dominuojančios Omicron atmainos ir šios vasaros COVID-19 bangos varomoji jėga. Ši vadinamoji sublinija savo ruožtu išsišakoja į atskiras mažas „šakas“-kamienus. Jie gali būti pažymėti kaip KP.2, KP.3, KS.1, LB.1 ir pan.

FLiRT pirmą kartą buvo įrašytas Indijoje 2023 m. lapkritį. Po to padermė buvo nustatyta ir kitose šalyse – JAV, Didžiojoje Britanijoje, Pietų Korėjoje ir Rusijoje.

Kodėl FLiRT taip vadinamas?
Koronaviruso subvarianto pavadinimas sudarytas iš jo smailės baltymo mutacijų techninių pavadinimų, kuriuose yra raidės F, L, R ir T. Smailės baltymas padeda virusui prisitvirtinti ir užkrėsti ląsteles-šeimininkes bei pokyčius, vykstančius tai leidžia patogenui išvengti imuninio atsako ir užkrėsti net tuos, kurie jau sirgo ar buvo paskiepyti.

Tuo pačiu metu, pasikeitus smaigalio baltymo konfigūracijai, gali sumažėti viruso gebėjimas prisitvirtinti prie ląstelės membranos, todėl naujos viruso padermės veikimo ypatybes reikia toliau tirti.

Padermė FLiRT Rusijoje
Rusijoje per stebėjimo laikotarpį iki 2024 m. gegužės mėn. buvo nustatyti 178 FLiRT variantų atvejai .

Rugsėjo mėnesį labai išaugo užsikrėtimo atvejų skaičius . „Rospotrebnadzor“ duomenimis, per pirmąsias dvi rugsėjo savaites šalyje cirkuliuojančių naujų koronaviruso atmainų variantų, įtrauktų į FLiRT pogrupį, dalis išaugo 2,5 karto.

„Staigiai išaugus šių variantų proporcijai tarp Rusijos Federacijoje cirkuliuojančių asmenų, kartu su sezoniniais veiksniais, 2024 m. rugsėjo pradžioje labai padidėjo sergamumas COVID-19 šalyje“, – nurodė departamentas.

Kuo pavojingas FLiRT?
„Rospotrebnadzor“ teigimu , šie variantai turi specialių smaigalio baltymo mutacijų, leidžiančių virusui išvengti imuninio atsako, kartu išlaikant galimybę veiksmingai užkrėsti ląsteles .

„Pranešama, kad LB.1 ir KP.3 variantai rodo didesnį užkrečiamumą, palyginti su jų pirmtaku. LB.1 variante rasta mutacija žymiai sustiprina jo gebėjimą apeiti imuninį atsaką“, – pabrėžė departamentas.

Imunologas ir medicinos mokslų kandidatas Vladislavas Žemčugovas interviu Gazeta.Ru taip pat pažymėjo, kad FLiRT gali iš dalies išvengti vakcinacijos sukelto imuninio atsako, nors galutinės išvados dar toli.

„Greičiausiai mirtingumas nuo viruso bus mažas, tačiau plitimo lygis bus didelis. Tiesą sakant, tai gali būti laikoma nauja vakcina, kurią mums suteikė gamta. Tai leis mums atnaujinti kolektyvinį imunitetą, susiformavusį ankstesnių sergamumo ir skiepų bangų pagrindu“, – sakė ekspertas.

Johnso Hopkinso instituto (JAV) ekspertai pastebėjo , kad tokie virusai kaip SARS-CoV-2 dažnai mutuoja, kad žmogaus imuninė sistema neatpažintų. Tačiau kai atsiranda mutacijų, tai taip pat dažnai susilpnina viruso gebėjimą prisijungti prie receptorių ląstelėse, kurias jis nori užkrėsti.

„Tada matome, kad atsiranda mutacijų, kurios pagerina šį surišimo gebėjimą. Šį ciklą stebėjome daug kartų per visą SARS-CoV-2 stebėjimo laikotarpį. Tai, kad šiuose skirtinguose variantuose yra tos pačios mutacijos, virusologams sako, kad šis mutacijų derinys padeda virusui efektyviausiai pasiekti abu savo tikslus: išvengti imuninės sistemos ir užkrėsti ląsteles“, – teigia institutas.

Tai patvirtino Gamalaya centro profesorius virusologas Anatolijus Altšteinas.

„Virusas vystosi. Didelis jo užkrečiamumas daugiausia susijęs su tuo, kad žmogaus imuninė sistema jo tiesiog neatpažįsta. FLiRT kai kuriems žmonėms gali sukelti sudėtingesnę ligos eigą, tai priklauso nuo žmogaus organizmo“, – patikslino jis.

FliRT infekcijos simptomai
Anot Žemčugovo, užsikrėtimo FLiRT koronaviruso variantu simptomai yra tokie patys kaip užsikrėtus kitais SARS-CoV-2 variantais. Tai yra: karščiavimas arba šaltkrėtis, kosulys, dusulys ar pasunkėjęs kvėpavimas, gerklės skausmas, nosies užgulimas arba sloga, skonio ar kvapo praradimas, nuovargis, kūno skausmai, galvos skausmas, pykinimas, viduriavimas.

Jeilio medicinos universitetas pažymėjo , kad kol kas nėra galutinės informacijos, ar liga su naujais koronaviruso subvariantais bus sunkesnė ir kaip gali pasikeisti simptomai. Kadangi visi žmonės yra skirtingi, COVID-19 simptomai ir sunkumas mažiau priklauso nuo to, kuriuo viruso variantu jie yra užsikrėtę, o labiau nuo jų imuniteto ir bendros sveikatos.

Johnso Hopkinso institutas pabrėžė , kad inkubacinis laikotarpis po užsikrėtimo nepasikeitė ir yra mažiausiai penkios dienos. Gydytojai taip pat priminė, kad žmogus užsikrečia likus dviem dienoms iki simptomų atsiradimo, todėl norint nustatyti virusą, svarbu namuose atlikti PGR tyrimą.

Kokias komplikacijas gali sukelti FLiRT?
Kaip ir kiti koronaviruso subvariantai, FLiRT gali sukelti rimtų komplikacijų. Pavyzdžiui, spontaniški trombozinių plokštelių susidarymas ir miokarditas, pneumonija, ūminis kvėpavimo distreso sindromas (ARDS).

Be to, kai kurie išgyvenusieji kenčia nuo po Covid sindromo. Pagrindiniai poCovid sindromo simptomai yra padidėjęs nuovargis, dusulys, depresija, taip pat kognityvinės funkcijos sutrikimo požymių atsiradimas. Jie gali jaustis praėjus trims mėnesiams po ligos. Kai kuriems pacientams po ūminių apraiškų fazių gali keletą kartų laikinai pagerėti būklė.

Pasak Sankt Peterburgo epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų instituto ŽIV infekcijos imunologijos ir virusologijos laboratorijos vadovaujančio mokslininko . Pasteur, medicinos mokslų daktaras Vadimas Rassokhinas, iki 50–70% sergančiųjų COVID-19 turi neurologinių ar kitokių postCovid sindromo apraiškų.

Kam gresia infekcija
Žemčugovo teigimu, keturioms piliečių grupėms gresia pavojus.

Žmonės, kurių imunitetas nusilpęs , kuriems taikoma chemoterapija, kuriems buvo persodintas organas arba kurie vartoja imunosupresinius vaistus. Jų imuninė sistema negali veiksmingai reaguoti į infekcijas, todėl jie yra labiau pažeidžiami sunkių COVID-19 formų.
Pagyvenę žmonės . Senstant imuninė sistema susilpnėja, mažėja organizmo gebėjimas kovoti su infekcijomis.

Paslaugų pramonės darbuotojai . Gydytojai, slaugytojai ir sanitarijos darbuotojai, kurie turi tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais pacientais, turi didesnę infekcijos riziką. Taip pat rizikos grupei gali priklausyti švietimo, viešojo transporto ir maitinimo sektorių darbuotojai.

Pacientai, kenčiantys nuo gretutinių patologijų . Kai kurios ligos žymiai padidina sunkių COVID-19 formų ir komplikacijų riziką. Tai apima širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, plaučių ligas ir nutukimą.
Infekcijos gydymas ir profilaktika FLiRT
FLiRT sukelto COVID-19 prevencija ir gydymas yra tokie patys kaip ir kitų atmainų. Medikai pataria laikytis paprastų priemonių: čiaudint ir kosint užsidengti burną ir nosį, pasiskiepyti vietiniais vaistais, o pasijutus blogai likti namuose.

„Dažniau plaukite rankas, vėdinkite patalpas, dezinfekuokite darbinius paviršius ir prietaisus, venkite kontakto su žmonėmis, turinčiais ligos požymių“, – rekomenduoja Rospotrebnadzor.

Vyresnio amžiaus žmonės, žmonės su nusilpusia imunine sistema ir vaikai turėtų imtis papildomų atsargumo priemonių – vengti žmonių susibūrimo vietų ir dėvėti kaukes.

Pastebėję pirmiau minėtus simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad gautumėte profesionalią medicininę pagalbą.

Ar bus atvejų protrūkis?
Daugelio šaltinių teigimu, FLiRT padermė gali efektyviau užkrėsti žmones, todėl kyla naujo COVID-19 protrūkio rizika.

„Virusų mutacijos dažniausiai būna atsitiktinės. Jie gali sukelti rimtų pasekmių ir smarkiai padidinti plitimo greitį. Tada kils klausimas dėl rimtos ligos prevencijos ar naujos vakcinos nuo šios konkrečios atmainos sukūrimo“, – pažymėjo Žemčugovas.

FLiRT padermė kelia nerimą tarp gydytojų ir ekspertų, tačiau galiausiai protrūkio tikimybė priklausys nuo atsargumo priemonių laikymosi ir gyventojų skiepijimo lygio, apibendrino imunologė.


Patiko? Pasidalink! Ačiū.